لوازم آرایشی، شکلات و یا روغن ها گاهی لکه هایی روی لباس و یا شال و روسری شما ایجاد می کنند که باعث می شود آنها کهنه و فرسوده و شما شخصی بی ملاحظه به نظر برسید. قبل از این که این گونه لباس ها و شال و روسری ها رو دور بریزید، این مقاله که توسط تیم برند شال و روسری تاج محل گردآوری شده است را مطالعه کنید.

نکاتی که باید در مورد لکه ها رعایت کنید

  • همیشه برای پاک کردن لکه سریع اقدام نمایید.
  • برای تمییز کردن لباس، شال و روسری از قسمت پشت لکه باید شروع نمایید. به این ترتیب از پخش شدن لکه جلوگیری به عمل می آید.
  • وقتی که پارچه دیگری را با محلول لکه بر آغشته کردید و می خواهید از آن برای پاک کردن لکه استفاده کنید، پارچه را بر روی لکه نکشید بلکه پارچه را روی لکه فشار دهید و یا با آن روی لکه ضربه بزنید.
  • جهت تمییز کردن و پاک کردن لکه ابتدا از محدوده خارجی لکه شروع کنید و به سمت وسط لکه ادامه دهید.
  • توجه کنید که برای لکه های غیر چرب از آب سرد استفاده نمایید. آب داغ لکه غیر چرب را پایدار می نماید.

نحوه پاک کردن لکه خون از لباس، شال و روسری

لکه خون را زیر آب سرد بگیرید و آنرا فقط با آب سرد بشویید. لکه از بین می رود. در صورت باقی ماندن لکه می توانید محلولی از نشاسته و کمی آب تهیه کنید تا خمیر غلیظی شود و آنرا روی لکه خون بمالید. بعد از خشک شدن نشاسته، نشاسته را از پارچه جدا نمایید سپس لباس را بشویید لکه خون از بین می رود. همچنین راه حل دیگر برای تمیز کردن لکه خون از لباس ها، شال و روسری هایی که خونی شده اند آن است که آنها را در کوکاکولا بخیسانید و سپس آنرا با آب و پودر لباسشویی بشویید.

لکه های ایجاد شده از گل و لای بر روی لباس، شال و روسری

یک عدد سیب زمینی را نصف کنید و بر روی لکه بمالید، سپس لباس را در آب سرد بخیسانید و بعد از آن با پودر رختشویی بشویید. در صورت پایداری لکه، پارچه ای را به الکل آغشته کرده و بر روی لکه بمالید.

لکه گیری آدامس از لباس، شال و روسری

برای از بین بردن آدامس با یک تکه یخ چند مرتبه بر روی آدامس بکشید تا از روی لباس، شال و یا روسری جدا شود . اگر آدامس از پارچه جدا نشد می توانید از بنزین استفاده کنید.

تمیز کردن لکه شکلاتی روی لباس، شال و روسری

ابتدا باقی مانده شکلات را از روی لباس، شال و یا روسری بردارید سپس یک پارچه سفید را چند لا کنید و زیر پارچه در محل لکه قرار دهید . حالا به نسبت مساوی سرکه و الکل را مخلوط کرده با پنبه روی محل لکه بکشید و با پنبه دیگر روی آن را خشک کنید . چنانچه با این روش لکه همچنان باقی ماند می توانید از آب اکسیژنه استفاده نمایید و در آخر پارچه را با آب گرم و صابون بشویید.

نحوه پاک کردن لکه روژ لب از روی لباس، شال و روسری

از خمیر دندان استفاده کنید و آن را بر روی لکه بمالید و سپس لکه را با آب گرم شست و شو دهید. روش دیگر این است که محل لکه را در گلیسیرین بخیسانید، سپس روی لکه را  الکل یا بنزین بمالید و بعد پارچه ای که آغشته به محلول پودر رختشویی شده را روی لکه بمالید و در محلول پودر رختشویی بشویید ، سپس خوب آب بکشید.

آموزش برطرف کردن لکه بستنی از لباس، شال و روسری

پارچه لک شده با بستنی را با محلول آب و مایع لباسشویی بخیسانید و سپس با پنبه ای آغشته به بنزین روی آن بکشید و بعد آب کشی کنید.

تمییز کردن لکه آب میوه از روی لباس، شال و روسری

اگر این لکه بر روی لباس، شال و یا روسری سفید باشد، با آب و صابون آن را بشویید. لکه از روی لباس پاک میشود. اگر لکه روی لباس، شال و یا روسری پشمی بود  آب اکسیژنه را با چند قطره آمونیاک مخلوط کرده با آن لکه را پاک کنید. اگر لکه روی لباس، شال و یا روسری ابریشمی سفید و یا رنگی بود آب و الکل سفید ۹۰% را به نسبت مساوی مخلوط کرده و با آن لکه را محو کنید. یا مقداری نمک بر روی لکه بریزید و سپس آن را ۱۰ دقیقه در آب سرد بخوابانید. پس از آن با آب گرم و پودر رختشویی بشویید.

آموزش پاک کردن جوهر خودکار از روی لباس،شال و روسری

اگر جوهر کیف یا کاپشن چرم‌تان را کثیف کرده باشد با تافت یا الکل می‌توانید آن را از بین ببرید، فقط باید سریع اقدام کنید، قبل از آنکه لکه خشک شود. اولین توصیه‌ این است که زمان را برای شستن و از بین رفتن این لکه‌ها از دست ندهید، هر زمانی که متوجه لکه جوهر شدید اقدام به پاک کردنش کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.

برای آقایان پس دادن جوهر خودکار به جیب لباس یا کت‌شان بسیار اتفاق می‌افتد. برای از بین بردن این لکه‌ها می‌توانید از شیر یا دوغ استفاده کنید. به این صورت که قسمت جوهری لباس را داخل ظرف حاوی شیر یا دوغ قرار دهید و بگذارید ۵دقیقه‌ ای بماند و بعد آن را با آب، آبکشی کنید. اگر هنوز اثری از لکه باقی مانده بود، دوباره این کار را تکرار کنید تا جوهر کاملا از بین برود.

ولی اگر لکه جوهر روی مبل افتاده باشد، محل جوهر را خیس کنید و روی آن نمک بریزید و با پارچه تمیزی محل را بمالید. می‌توانید مخلوط گلیسرین و آمونیاک را هم روی لکه بمالید و سپس با آب و پودر بشوید.

اما اگر فرش‌تان به‌وسیله جوهر کثیف شده است می‌توانید روی آن کمی ماست بریزید و سپس ماست را با قاشق جمع کنید، این کار را چندبار تکرار کنید تا ماست جوهر را کاملا جذب کند. فراموش نکنید این دستور برای لکه تازه است.

برای لکه‌های کمی قدیمی می‌توانید یک قاشق غذاخوری سرکه را با یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی در ۲فنجان آب گرم مخلوط کنید و یک دستمال تمیز یا یک اسفنج را درون محلول بزنید و روی لکه جوهر بکشید تا محلول جذب فرش شود، دوباره دستمال را روی لکه بکشید تا لکه از بین برود. یک پارچه تمیز دیگر را با آب سرد خیس کنید و محل لکه را تمیز و سپس خشک کنید. یک دستمال کاغذی تمیز بردارید و روی لکه ضربه بزنید، فراموش نکنید فقط ضربه بزنید و اصلا دستمال را روی لکه نمالید تا پخش نشود. روی دستمال دیگری کمی تافت یا الکل سفید بریزید و روی لکه ضربه بزنید تا جوهر جذب دستمال شود. بعد از از بین‌رفتن لکه، با دستمال کاغذی مرطوب آن محل را پاک کنید تا الکل و مواد بیرون بیایند.

پاک کردن لکه شمع و مدادهای چرب آرایشی از روی لباس، شال و روسری

ابتدا باقی مانده لکه را با جسمی نوک تیز به آرامی بردارید. سپس دو تکه دستمال کاغذی ضخیم و یا کاغذ در دو طرف لکه قرار دهید. سپس اتوی گرم را بر روی یکی از کاغذها در محل لکه فشار دهید. به این ترتیب، چربی موجود در لکه آب می شود و جذب دستمال یا کاغذهای طرفین می شود.

از بین بردن لکه چای و قهوه از روی لباس، شال و روسری

جهت از بین بردن لکه چای باید فوراً پارچه خیس را روی لکه بکشید. اگر پاک نشد، پارچه را آغشته به آب و پودر لباسشویی کنید بر روی لکه بکشید فوراً تمیز می شود.

جهت پاک کردن کرم پودر، خط چشم، سایه، ریمل و رژگونه

لکه‌های مزاحم لوازم‌ آرایشی خود را شما می‌توانید به‌سادگی تمیز کنید. قبل از شستشو از یک لکه بر استفاده کرده و سپس مانند مواقع دیگر آن را بشویید.

تمیز کردن روغن صورت از روی شال و روسری

زمانی که روغن روی لباس، شال و یا روسری شما می‌چکد مقدار اضافی آن را برداشته و قبل از شستشو با لکه بر روی آن بکشید. همچنین می‌توانید از یک شوینده‌ی دستی بی آب برای کمک به پاک شدن لکه استفاده کنید. سپس لباس را در ماشین انداخته و با گرمترین دمای مناسب برای پارچه آن را بشویید.

تمیز کردن جای رژلب و برق لب از شال و روسری

هر چه روی پارچه مانده را تمیز کرده و از لکه بر روی پارچه استفاده کنید. سپس مطابق معمول آن را بشویید. (برای برداشتن رژ از یک روبان یا نوار باریک کمک بگیرید تا تکه‌های کوچکتر هم برداشته شوند). همیشه قبل از شستن لباس مطمئن شوید رژلب داخل جیب آن نمانده باشد. اگر رژ داخل پارچه ذوب شود لکه‌ی بدی ایجاد خواهد کرد.