تاریخچه و بنیان گذار

داستان زارا با راه اندازی کارخانه تولید لباس، ایندیتکس، توسط اورتگا در سال ۱۹۶۳ میلادی شروع شد. ۱۰ سال بعد، اورتگا فروشگاه کوچکی به نام زوربا را در لاکرونیای اسپانیا با بودجه ای ۳۰ یورویی افتتاح کرد. بعد از مدتی فروشگاه به زارا تغییر نام داد. و این گونه یکی از محبوب ترین برندهای دنیا متولد شد. زارا به آرامی در تمام اسپانیا و سپس در پرتغال گسترش یافت. تا سال ۱۹۹۰ زارا در ایالات متحده، فرانسه و بیشتر اروپا گسترش یافته بود. در حال حاضر زارا نزدیک به ۶۵۰۰ فروشگاه در ۸۸ کشور دارد.

در مورد زارا

راز موفقیت زارا عمدتا به دلیل تطابق و همراهی با فشن خیابانی در طول زمان است. زارا همواره تغییرات فشن را رصد می­کند. مدل های جدید در مدت یک تا دو هفته طراحی و تولید شده و در فروشگاه ها عرضه می شوند. عرضه مدل ها و طراحی های جدید برندهای دیگر به بازار ۶ ماه به طول می انجامد.

موفقیت

در این حوزه زارا از برندهای دیگر جلو زده و برند محبوب کسانی شده است که با مد همراه هستند. اورتگا برای نگاه به لباس به عنوان یک کالای فاسد شدنی مانند ماست و نان که مردم علاقه مه مصرف و سپس دور ریختن آنها را دارند، شهرت دارد. معمولا این مساله عنوان می شود که اورتگا “لباس های داغی” تولید می کند که نهایتا ۱ تا ۲ ماه مطابق مد هستند. در عرض یک هفته تمام محصولات فروشگاه تغییر می کند.

مراکز اصلی

زارا به عنوان یکی از شرکت های دوستدار محیط زیست نیز شناخته می شود. در مرکز اصلی در لاکرونیا از پنل های خوردشیدی و توربین های بادی استفاده می شود. زارا همچنین یکی از معدود برندهایی است که لباس های ۱۰۰ درصد بدون سم تولید می کند، اما تا وقتی که استفاده از رنگ های سرطان زا در لباس هایشان غوغا به پا کرد.

پروفایل

یک نکته در مورد زارا وجود دارد که غافلگیرکننده است. نام برند نسبت به موفقیت هایی که به دست می آورد بازاریابی ضعیفی دارد. زارا هیچ وقت هیچ گونه تبلیغی نداشته است. اورتگا نیز با هیچ رسانه ای مصاحبه نکرده است. زارا برای تا این حد محبوب شدن نیازی به تبلیغات نداشته است. کیفیت محصولات تمام تبلیغات را انجام می دهد.

فروشگاه ها

زارا دارای حدود ۶۵۰۰ فروشگاه در ۸۸ کشور دنیا است. مراکز اصلی در فیفت اونیو در نیویورک، خیابان آکسفورد لندن، کلی سرانو در مادرید، وایودل کورسو در رم، چامپ الیسیز در پاریس، نوسکی پروسپکت در سن پترزبورگ، گام در ولادی وستوک روسیه، شیبویا و گینزا در توکیو و مایوندونگ در سئول و بسیاری نقاط دیگر است. زارا همچنین از طریق وبسایتش فروش آنلاین نیز دارد.

محصولات

زارا هم لباس هاس مردانه و هم زنانه تولید می کند. آنها همچنین کفش، لوازم آرایشی و اکسسوری هم می فروشند. زارا به تازگی تولید لباس های بچه گانه را هم آغاز کرده است.