ویسکوز: ویسکوزها الیافی دارای پایه‌ای طبیعی همچون پنبه و لینن هستند که ماهیت گیاهی دارند. تنها تفاوتی که الیاف ویسکوز (ریون) نسبت به پنبه و لینن دارد شیوه ی تولید این الیاف می باشد. الیاف ویسکوز (مانند تولید کاغذ) از خمیر کردن سلولوز ساخته می شوند. این پارچه ها رطوبت را به خوبی جذب می کنند و انتقال هوا نیز به راحتی در آن انجام میشود. پارچه ویسکوز یا همان ریون الکتریسیته ساکن نمیشود و در مقابل گوله گوله شدن مقاوم می باشد.

پلی استر: پلی استر الیافی کاملاً مصنوعی است. برای ساخت این پارچه از ترکیب دی متیل ترفتالات و منو اتیلن گلیکول و یا اسید ترفتالیک در مجاورت کاتالیست های مناسب، استفاده می شود. این پارچه در برابر چروک شدن مقاوم است و در صورت چروک شدن به راحتی صاف نمی شود. به همین دلیل برای لباسهای پلیسه کاربرد دارد بسته به درصد پلی استر و سایر مواد به کار رفته خاصیت پارچه تغییر میکند.

جین: پارچه ی جین پارچه ی جناغی با بافت ناهموار پنبه ای است. در تولید جین ها پود از زیر دو تار یا بیشتر عبور می‌کند.  این پارچه دوام و استحکام بالایی دارد و از سبک های بسیار به روز دنیا می باشد.

ریون: ماده‌ی اولیه‌ی ریون، سلولز است. سلولز از لینتر پنبه و یا خمیر چوب درختان مخروطی تهیه می شود. برای تهیه‌ی ماده‌ی اولیه‌ی ریون لازم است سلولز الیاف کوتاه پنبه یا چوب به دقت بررسی شود. به این ترتیب با انجام یک سری عملیات شیمیایی در چندین مرحله، سلولز طبیعی به لیف ریون تبدیل می شود. بنابراین، ریون جزء الیاف سلولزی بازیافتی محسوب می شود.

تریکو: پارچه تریکوی پودی،در جهت عرضی و طولی قابلیت کشش دارد. الیاف تریکو امکانات طراحی وسیعی دارد که می توان لباس را به وسیله آن با فرم دلخواه تهیه کرد. تریکو اصطلاح رایجی است که در خصوص بافت های گره ای به کار برده می شود و نوعی بافت پارچه می باشد نه نوع نخ یا دوخت لباس. در واقع تریکو یکی از انواع بافت های گره ای است و تمامی انواع آن را شامل نمی شود.

پنبه: یکی از پارچه های محبوب و مطمئن پنبه ای می باشد،الیاف پنبه ای ‌هادی حرارت هستند و حرارت بدن را به بیرون منتقل کرده و در نتیجه خنک می باشند. در ایران به لباسهای پنبه ای نخی می گویند. پارچه های نخی یا پنبه ای, از بافتن الیاف پنبه به یکدیگر ساخته می شود. شست و شو و لکه گیری پارچه های نخی به راحتی انجام میشود و در مجموع مقاومت و عمر بالایی دارند.

لینن:پارچه لینن همان پارچه کنفی است و برای فصل تابستان بسیار مناسب است. این پارچه از ترکیبی از الیاف طبیعی و مصنوعی تهیه می شود. بهترین نوع این پارچه دارای درصد بالایی پنبه و درصد پایینی ترکیب پلی استر و ویسکوز میباشد. با کاهش مقدار پنبه و ویسکوز و افزایش پلی استر از مرغوبیت پارچه کاسته میشود.پارچه لینن مقاوم است و با ماشین لباسشویی به راحتی شسته میشود.

جیر:جیر از پوست بز و گوساله تهیه می شود که طی فرایند و مراحل خاص و بوسیله دستگاه های مخصوصی آن را پرداخت میکنند و سطح گوشتی را به صورت مخملی در می‌آورند که بیشتر به عنوان آستر در داخل دیگر محصولات مورد استفاده قرار می گیرد.از پارچه جیر معمولا برای پوشیدنی هایی استفاده میشود که نیاز به دوام و مقاومت بالایی دارند مانند کیف و کفش. جیر بافتی گرم دارد. پارچه های جیر زودتر کثیف می شوند و به مراقبت بیشتری نیاز دارند.

کتان:از الیاف ساقه ی کتان به دست می آید.از این الیاف نخ کتانی هم درست میکنند .می توان گفت کتان محبوب ترین نوع پارچه است. از کتان برای ساخت لباس و  مبلمان منزل نیز استفاده می‌شود.بسته به فصلی که این پارچه در آن استفاده می شود می تواند ضخیم یا نازک باشد.گاهی اوقات در کتان از الیاف کش برای راحتی پوشش و ترکیب زیبا در بدن استفاده میشود.یکی از موارد استفاده فراوان پارچه کتان در تولید شلوار می باشد،اما امروزه شاهد تنوع بسیاری از لباس های مردانه و زنانه از جنس کتان هستیم.

نایلون:نایلون پارچه ای است که در برابر کشش و سایش استحکام بسیار خوبی دارد به همین دلیل بسیار مورد استفاده قرار می گیرد از جمله در ساخت جورابهای نایلونی که به علت قابلیت کششی زیاد در قسمت زانو و مفاصل کیسه ای نمی شود. بسیار سریع خشک می‌شوند ، زیرا رطوبت کمی به خود جذب می‌کنند.از این پارچه برای لباس هایی مثل کاپشن یا  سویی شرت نیز  استفاده میشود.